MELEK YEL

MELEK YEL

9 Ağustos 1972 İstanbul doğumlu olan Melek Yel 1992 yılında girdiği İ.Ü.İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden 1996 yılında mezun oldu. 1996 yılında Pera Güzel Sanatlar Okulu’nun Flamenko Dans bölümüne girdi ve 2001 yılında mezun oldu.

1997 yılında flamenko gitarist Ali Fuat Yılmazoğlu ile çalışmalara başladı. İlk çalışmalarının ürününü aynı yılın sonunda Engin Yörükoğlu Atölyesi’nde minik bir gösteri ile sundular. 2000 yılına kadar beraber çalıştıkları süre boyunca, Aksanat, Bursa Teyyare Kültür Merkezi, İtalyan Kültür Merkezi’nde konserler verdiler.

1999 yılında gittiği Boston’da (ABD) Boston Dance Complex’de flamenko dans kursuna ve atölye çalışmalarına katıldı.

2000 yılında ise Malabadi adlı flamenko müzik grubunun bir üyesi oldu ve Malabadi olarak İstanbul’un sayısız müzik kulüplerinde sahne aldılar. Ayrıca Ankara, İzmir, Eskişehir, Bursa ve Antalya’da konserler verdiler. Halen çalışmalarına birlikte devam etmektedirler.

2001 yılında, ilk Ispanya (Sevilla, Cadiz) seyahatini gerçekleştirdi. Burada iki ay süresince yoğun flamenko dans programlarına katıldı.

2002 yılında, bu tarihe kadar oluşturmaya çalıştığı birikimlerini paylaşabilmek ve aktarabilmek amacı ile Flamenkoevi’ni kurdu. Flamenkoya sadece dans, gitar ya da müzik olarak bakmayan ve gerisini, ötesini ve önemlisi kültürünü merak eden arkadaşlarıyla 2005 yılında “Flamenko Kültür Derneği’ni kurdu ve başkanlığını üstlendi.

2003 yılında Ispanya’ya ikinci seyahatini gerçekleştirdi. Kaldığı bir aylık sürede flamenkonun resmi eğitiminin yanı sıra, yaşamına ve gece hayatına merak saldıJ Bu onda hep ilgili olduğu Çingene kültürüne daha da yakından bakma fırsatı sağladı. Döndüğünde böyle bir arşiv oluşturabilmek için kolları sıvadı ve 2006 yılında Türkiye’deki tüm Çingene halklarının ayrım yapmadan sesi olabilmek amacı ile kurulan KARKAM (Kültürel Araştırmalarla Mücadele Derneği)’ın kurucularının arasında yer aldı.

2007 yılında ise flamenkoda bulerias’ı ile ünlü kasabası Jerez’de 2 ay kaldı. Burada cok değerli hocaların teknik, koreografi ve “bulerias de jerez” atolyelerine katıldı.

X