Kayhan Berkin

kayhan berkin

2011 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü dereceyle bitirdi.
2017/18 yılları arasında Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi’nde öğrenim gördü.

Odin Teatret,St York University, Akademia Teatralna’nın düzenlediği yaz okulları ve oyunculuk çalışmalarına katıldı.

Versus Tiyatro, LAMDA,Tiyatro Ti, Gümüşlük Akademisi, Bagaj Performing Arts/Craft Tiyatro,Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü, MSM bünyesinde çeşitli oyunlarda rol almış, Elke Petri,Metin Balay,Robert Price,Nick Hutchison,Kai Bredholt,Kerem Karaboğa,Ümit Çırak,Serdar Biliş ile çalışmıştır.

2014 yılında Genel Sanat yönetmenliğini yaptığı Versus’u Metin Balay ve Kubilay Çamlıdağ ile birlikte kurup ekibin 6 oyununda (Hamlet,Vietnam’a Sevgiler,Bir Yolluk Daha & Striptiz,Kanlı Düğün,Seyirciye Sövgü)oynayıp,4 oyununu (Woyzeck,Bu Yaşta Hala Saklanarak Sigara İçiyorum,Seyirciye Sövgü,Sen Gara Değilsin) yönetmiştir.

2015 ve 2017 yıllarında Arcola Theatre’da Mehmet Ergen’in yönettiği ‘’Clarion” ve 3. Richard” oyununlarında gözlemci yönetmen olarak katılmıştır.

Hamlet performansı 4.Yeni Tiyatro dergisi Emek ve Başarı ödüllerinde ”yılın en iyi oyunu” (2015/16)dahil 4 dalda aday olmuş,Hamlet performansı nedeniyle kendisine 22.Lions T.K ödüllerinde ”yılın en başarılı erkek oyuncusu” ödülü verilmiştir,ayrıca yönettiği oyunlardan Arthur Millerin yazdığı “Bedel” yılın en iyi oyunu kategorisinde aday olmuştur.

Gönül Ülkü & Gazanfer Özcan Tiyatrosu için “Hırsız” oyununu yönetip ekibin 1 yıllığına sanat yönetmenliğini üstlenmiştir.

(2018/19) Versus’un Uniqistanbul işbirliği ile yaptığı Dogville oyunu sahnelenmeye devam etmektedir. Yönettiği oyunlardan Dogville 6 dalda aday olup, 7. Yeni Tiyatro Dergisi Ödüllerinde “Yılın Tiyatro Ekibi” ödülü dahil toplam 4 ödül almıştır.

2019/20 sezonunda Kreutzer Sonat ve Lampedusa oyunları ile birlikte Toy İstanbul için Hipokrat oyununu yönetmiştir. Bu üç oyundaki yönetiminin başarısı sebebiyle 8. Yeni Tiyatro Dergisi Ödüllerinde “Yılın En İyi Yönetmen” ödülünü almıştır.

Bozcaada’da düzenlenen 1. Tenedos Tiyatro Festivali’nin sanat yönetmenliğini üstlenmiştir.

Profil
Sosyal Medya
X