Aydınlık Gazetesi / Heyecanla beklenen ‘Dogville’ UNIQ İstanbul Glass Room’da

Cannes film festivalinin kötü çocuğu bol ödüllü dünyaca ünlü Danimarkalı yönetmen Lars Von Trier’in kült filmi Dogville Versus’un 9. prodüksiyonu olarak 12 kişilik kadrosu ve Uniqistanbul işbirliği ile 22 Kasım’da Uniqistanbul/Glassroom sahnesinde izleyici ile buluşuyor.

Dogma 95 akımının kurucularından yaptığı her iş tartışma yaratan Lars Von Trier’in kendi deyimiyle ‘en iyi filmi’ ‘Dogville’, Kayhan Berkin’in yönetmenliğinde tiyatro için tasarlanan yeni bir uyarlama ile seyirciye yeni bir meydan okuma alanı yaratmayı amaçlıyor. Başrollerini Rüzgar Aksoy, Ece Çeşmioğlu gibi genç yıldızların yanı sıra usta oyuncu Şerif Erolun da paylaştığı Dogville oyunu UNIQ İstanbulun alternatif sahnesi Glass Roomda sahneleniyor.

Dogvillein yönetmeni Kayhan Berkinin oyun hakkında yaptığı açıklamada: Sahnelenmesi oldukça zor olan oyun için titizlikle çalıştık. Çabalarımızın karşılığında aldığımız olumlu tepkiler bizi çok mutlu etti. İzleyicimize ve oyunda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.’ dedi.

Seyircisine gerilim dolu dakikalar yaşatan oyunun hikayesi, peşindeki mafyadan kaçan Gracein barınmak amacıyla Coloradoda Dogville adlı küçük bir kasabaya sığınmasıyla başlar. Sakin bir yaşam süren Dogville halkının hayatı birdenbire kasabaya gelen bir kadınla değişmiştir. Gracein kasabada yaşadığı çarpıcı ve trajik olayları konu alan oyun, insan doğasının en ürkütücü taraflarını gözler önüne seriyor.

KONU

İnsan ruhunun karanlıklarında gezinen bir şiddet hikayesi…

Amerika’da 1930’ların karanlık dinginliği yaşanmaktadır. Peşinde olan mafyadan kaçan güzel bir kadın olan Grace, barınmak amacıyla Colorado’da Dogville adlı küçük bir kasabaya sığınır. Dogville kasabasında yaşayan Tom, bir gece silah sesleri duyar ve Gangsterlerden kaçan Grace’le tanışır. Tom Grace’in saklanmasına yardım etmek için kasabalılarla konuşur. Grace kasabalılarla tanışır, kasabalılar onu tanımak için iki hafta süre verirler.

Kasaba halkı geçmişinden kaçan bu güzel kadını kısa zamanda bağrına basar ve onun için üzülür. Dogville’de geçirdiği güzel günlerin ardından her şey değişmeye başlar. Kadının varlığı, köy halkı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır ve kasaba sakinleri bu tehlike karşısında temkinli davranmak zorundadır. Grace günden güne bu kasabanın karanlık yüzünü keşfedecektir.

Kıpırtısız bir hayat süren Dogville halkının hayatı birden bire kasabaya gelen bir kadınla değişiveriyor. Bu küçük coğrafyaya sığmayacak kadar tehlikeli bir kadın bu. Grace adlı kadının kasabada yaşamak için aldığı onaydan sonra yaşananlar ise ibret verici. Önceleri kadına ve bu yeni duruma karşı çekingen olan halk, aldıkları riskin de verdiği cesaretle Grace’den sonu gelmeyen isteklerde bulunmaya başlarlar.

OYUN KÜNYESİ:

Yazan: Lars Von Trier

Çeviren: Nazlı Gözde Yolcu

Uyarlayan / Yöneten: Kayhan Berkin

Reji Asistanı: Semih Değirmenci

Dekor & Poster Tasarım: Gökhan Kodalak

Kostüm Tasarım: Meltem Çakmak

Ses tasarım: Joe Conchie

Işık tasarım: Yüksel Aymaz

Oyuncular: Cantürk Çolak, Cenk Doğar, Ece Çeşmioğlu, Esra Yaşar, Güzide Arslan, Gökhan Gürün, Mehmet Yılmaz, Müfit Aytekin, Nihan Aypolat, Olcay Yusufoğlu, Rüzgar Aksoy, Şerif Erol

Yapım: Versus

https://www.aydinlik.com.tr/heyecanla-beklenen-dogville-uniq-istanbul-glass-room-da-kultur-sanat-kasim-2018-1

X